O parafii

Ważniejsze daty

** Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu jest jedyną w Archidiecezji Poznańskiej parafią mającą za patronkę Matkę Bożą z Ostrej Bramy. Należy do Dekanatu Swarzędzkiego. Powstała w północno-zachodniej części miasta dla zaspokojenia potrzeb religijnych mieszkańców osiedli: Czwartaków, Kościuszkowców i Gryniów.


1991
* lipiec : wmurowanie kamienia węgielnego pod kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia na Osiedlu Kościuszkowców w Swarzędzu


1992
* maj: ukończenie budowy kaplicy



* październik: uroczystość poświęcenia kaplicy przez Arcybiskupa Poznańskiego ks. Jerzego Strobę; odtąd kaplica stanowi kościół filialny najstarszej parafii w Swarzędzu, tj. Parafii św. Marcina

1994
* 1 kwietnia: Na mocy dekretu ks. bp Jerzego Stroby powstała samodzielna Parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu

* kwiecień: w Wielki Piątek o godz. 4.00 rano wyruszyliśmy po raz pierwszy na Drogę Krzyżową do doliny rzeki Cybiny

1996
* czerwiec: rozpoczęły się prace przy budowie nowego kościoła

1998
* 24 grudnia: Ks. proboszcz H. Ogrodnik odprawił pierwszą pasterkę w nowym kościele

1999
* kwiecień: pierwsza Msza Rezurekcyjna w nowym kościele

Ważniejsze daty

2000
* maj: uroczystość I Komunii św. w nowym kościele

2002
* kwiecień: W niedzielę Miłośierdzia Bożego odbyła się uroczystość poświęcenia obrazu Jezusa Miłosiernego w kościele

* czerwiec: poświęcenie rzeźby Jezusa Ukrzyżowanego w kościele

* wrzesień: sprowadzenie do kościoła relikwii św. Faustyny Kowalskiej

* październik: przeniesienie obrazu Matki Bożej Miłosierdzia z kaplicy do kościoła


2004
* luty: rozpoczęcie prac nad adaptacją dotychczasowej kaplicy na dom parafialny

* listopad: Ks. H. Ogrodnik poświęcił dolną salę w wybudowanym domu parafialnym

2006
* październik: Ks. bp Zdzisław Fortuniak poświęcił stacje Drogi Krzyżowej w kościele


2007
* kwiecień: W kościele zainstalowano dwa nowe konfesjonały

* maj-czerwiec: W kościele założono dwa boczne witraże: bł. Jana Pawła II i św. Faustyny

* listopad: Ks. arcybiskup Stanisław Gądecki konsekrował nowy kościół i odprawił Mszę św. w koncelebrze z ks. H. Mikołajczykiem i ks. H. Ogrodnikiem



Proboszczowie

** Ks. Dariusz Salski (od 1 sierpnia 2012)


** Ks. kan. Eugeniusz Guździoł (30 kwietnia 2006 - 31 lipca 2012)


** Ks. kan. Henryk Ogrodnik (27 października 1992 - 29 kwietnia 2006)


** Ks. kan. Henryk Mikołajczyk (1937-2011)- ówczesny proboszcz Parafii pw. św. Marcina Bp w Swarzędzu, inicjator i budowniczy kaplicy MB Miłosierdzia na os. Kościuszkowców


Wikariusze

** Ks. Tomasz Słomiński (1.8.1993 - 30.6.1995)

** Ks. Zbigniew Szlachetka (1.7.1995 - 30.6.1997)

** Ks. Waldemar Jaśkowiak (1.7.1997 - 31.8.1998)

** Ks. Tadeusz Kurpisz (1.9.1998 - 30.6.2001)

** Ks. Piotr Matuszak (1.7.2001 - 30.6.2002)

** Ks. Jan Scheller (1.8.2002 - 25.7.2007)

** Ks. Jarosław Trojan (26.7.2007 - 24.8.2009)

** Ks. Łukasz Słociński 25.8.2009 - 30.6.2011)

** Ks. Wojciech Wasiak (1.7.2011 - 24.8.2011)

** Ks. Przemysław Zgórecki (25.8.2011 - 30.7.2013)

** Ks. Michał Miara (od 1.8.2013 - 31.6.2016)

** Ks. Dawid Szymański (25.8.2016 - 10.7.2017)

** Ks. Przemysław Sypniewski (od 25.8.2017)


Z parafii pochodzą

** Ks. Łukasz Ruciński (wyśw. w 2000 r.)

** Ks. Łukasz Łukasik (wyśw. w 2016 r.)

** Siostra Bogna, Zgrom. Sióstr Benedyktynek Misjonarek (śluby wieczyste 24 czerwca 2005)

** Siostra Benedykta Ewa, Zmartwychwstanka

** Siostra Sandra, Zgromadzenie SJK